Právě se nacházíte: Úvodní stránka › Slovník pojmů
Slovník pojmů – obsahuje vysvětlení 31 pojmů
G
- Glukagon
Vzniká stejně jako inzulín v Langerhansových ostrůvcích slinivky (pankreatu), ale má opačný účinek než insulin. Brzdí využití glukózy a má důležitý vliv na vyváženost hladiny cukru v krvi. Pojistka umožňující plynulou výměnu látkovou, aby změna hladiny cukru neprobíhala v nárazech a ve výkyvech. Jeho účinek je rychlý a krátkodobý (5 - 10 minut). Léčebně se užívá pro zvládnutí hypoglykémie (nízké hladiny cukru v krvi - akutní komplikaci cukrovky).
- Glykémie
Hladina cukru v krvi (u nás se udává v milimolech na litr - mmol/l).
- Glukóza
Jiný název: cukr hroznový, cukr krevní, je lehce přeměnitelná (ale jen za přítomnosti inzulínu) na energii. Vzniká štěpením složitějších cukrů např. sacharózy (řepného cukru) nebo škrobu (bramborového, rýžového, kukuřičného apod.). Malá rezerva glukózy je uložena v játrech, ve svalech a v srdci (glykogen) ale jen pro místní potřebu. Glukóza je jediným zdrojem energie pro mozek. Nedostatek glukózy se projevuje hypoglykémií. Glukóza se může vytvářet i z látek necukrových, tj. z bílkovin a tuků. Proto může být u diabetika vysoká hladina cukru, i když žádný nepřijal mimo jiné i takto. Při tvorbě cukru z látek necukrových vzniká u diabetika nežádoucí odpad a je pro organismus nežádoucně náročný.
- Glykemický index
Glykemický index zjednodušeně vyjadřuje rychlost za jakou se sacharidy obsažené v přijímané potravě přemění v trávícím traktu na glukózu a ta se dostane do krevního oběhu. Vyjádření Glykemického indexu je relativní, protože index hodnoty 100 má právě glukóza. Čím rychleji dokáže potravina zvýšit hladinu glukózy v krvi, tím má potravina vyšší glykemický index. Nejvyšších hodnot dosahují jednoduché sacharidy, nejnižších komplexní sacharidy. Glykemický index v potravině je ovlivněn mnoha faktory, jako je třeba množství vlákniny, obsah tuků, kyselin, sacharózy nebo technické zpracování. Sníme-li potravinu, která má vysoký glykemický index, velice brzy po jídle dostáváme hlad a často i chuť na sladké. V nejhorším případě obojí. Proto se často doporučuje jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem. Zobecníme-li, valná většina potravin s vysokým glykemickým indexem není dvakrát zdravá a přispívá k tvorbě tělesného tuku.